Monday, 18 May 2015

CONTOH RPH SAINS TING.1 TAJUK : HABA

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
Mata pelajaran
: Sains
Tingkatan
: 1
Masa
: 80 minit
Tema
: Haba
Bidang Pembelajaran
:  Memahami pengaliran haba dan kesannya
Pendekatan
: Peta i-Think
Objektif Pembelajaran
 Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1.     Menyatakan haba mengalir melalui tiga cara (konduksi, perolakan dan sinaran)
2.     Menyatakan haba mengalir daripada kawasan panas ke kawasan sejuk.
3.     memberi contoh pengaliran haba dalam  fenomena alam.
Konsep sains






Ciri-ciri Konduksi
Ciri-ciri Perolakan
Ciri-ciri Sinaran
1.  Haba mengalir melalui pepejal
1.  Haba mengalir melalui cecair dan gas
1.  Haba mengalir melalui vakum
2.  Memerlukan medium

2.  Memerlukan medium
2. Tidak memerlukan medium
3.  Kadar pengaliran haba perlahan
3.  Kadar pengaliran haba sederhana
Kadar pengaliran haba paling cepat
ABM/BBM
Gambar daripada internet, kertas sebak dan power point.
Pengetahuan sedia ada
Berdasarkan subtopik yang lalu, murid telah memahami haba sebagai suatu bentuk tenaga.
KBAT
 Menguasai kemahiran saintifik/ KBAT
1.     Membanding dan membezakan
2.     Menganalisis
Sikap Saintifik dan Nilai murni
Sikap saintifik 
1.     Berkomunikasi
2.     Menjana Idea

Nilai murni 
1.     Murid menunjukkan minat dan sifat ingin tahu tentang fenomena alam.
2.     Jujur dan tepat dalam merodkan data.
3.     Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk  memahami alam.











Fasa  / Masa
Isi kandungan
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran
Komunikasi / KBAT
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Orientasi
(10 minit)
1.     Cara pengaliran haba
Guru menunjukkan gambar kain dijemuran, pendidihan air dan kuali panas
Murid membanding beza dan menerangkan apa yang dilihat kepada ketiga-tiga gambar tersebut.
Murid ditanya ;
1. Mengapa kain dijemuran boleh kering?

Jangkaan jawapan:
Terdedah kepada cahaya matahari

2. Mengapa kita boleh tercedera apabila tersentuh kuali panas?

Jangkaan jawapan:
Haba

3.     Bagaimana air
di dalam cerek boleh mendidih?

Jangkaan jawapan:
Haba yang mengalir di dalam air


Cetusan idea
(30 minit)
Peta pemikiran
Peta buih
Peta buih berganda

 









1. Guru memberikan arahan untuk membuat perbincangan dalam kumpulan
Aktiviti 1
1.     Murid-murid dibahagikan dalam kumpulan 5 orang
2.     Perbincangan dalam kumpulan untuk menerangkan ciri-ciri pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran.
3.     Murid-murid membanding beza pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran.
4.     Murid-murid membuat pembentangan.




KPS : Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir : Mencirikan

Lampiran 1:
(aktiviti murid)



Penstrukturan semula idea
(20 minit)
Ciri-ciri :
Konduksi
1.     Haba mengalir melalui pepejal
2.     Memerlukan medium
3.     Kadar pengaliran haba perlahan
Perolakan
1.     Haba mengalir melalui cecair dan gas
2.     Memerlukan medium
3.     Kadar pengaliran haba sederhana
Sinaran
1.     Haba mengalir melalui vakum
2.     Tidak memerlukan medium
3.     Kadar pengaliran haba paling cepat




Guru memberikan soalan yang berbeza kepada setiap kumpulan dalam bentuk gambar rajah.
Aktiviti 2
1. Murid-murid membanding beza pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran.


Kemahiran berfikir

Mengaplikasi

Lampiran 1
1.     Apakah yang dapat dirasakan oleh tangan beliau selepas beberapa minit menggoreng makanan menggunakan sudip besi secara berterusan? Nyatakan bentuk pemindahan haba yang berlaku

Jangkaan jawapan:

Tangan akan menjadi panas dan akan melecur sekiranya dibiarkan secara berterusan. Pemindahan haba yang berlaku adalah secara konduksi

Lampiran 2
2.     Kenapakah chef zubir memilih menggunakan senduk kayu?

Jangkaan jawapan:
Kayu merupakan penebat haba.


Aplikasi idea
(10 minit)
1.     Menghubungkaitkan penggunaan ciri-ciri pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran dalam kehidupan seharian

1.     Guru menyoal murid berkenaan ciri-ciri pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran dalam kehidupan seharian


1.     Murid berbincang dan memberi maklum balas tentang ciri-ciri pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran

Kemahiran Berfikir
:Menilai

Lampiran 3
1.     Pada pendapat anda, bagaimanakah cara untuk mengatasi situasi tersebut

Jangkaan jawapan:

1.     Membuka tingkap
2.     Membuka exhaust fan

Refleksi
 (10 minit)
Pengaliran haba secara konduksi, perolakan dan sinaran
mempunyai ciri-ciri yang boleh membantu dalam kehidupan seharian
Soalan secara lisan diajukan kepada murid untuk untuk menguji hasil pembelajaran
Murid menjawab soalan lisan dari guru
Soalan lisan dari guru:

1. Bandingkan ciri-ciri pengaliran haba secara konduksi dan sinaran


Jangkaan jawapan:
Rujuk Jadual 1



 PERIUK TANAH


Baju dijemuran


 Pendidihan air
  

Periuk panas




LAMPIRAN 1

LAMPIRAN 2

 LAMPIRAN 3


 DIBUAT SEMASA BENGKEL KBAT JPNS DI KINRARA HOTEL, SELANGOR 



No comments:

Post a Comment